Tip na výlet - Památník včelích matek

Mnozí z vás jistě zaznamenali informaci o vybudování a otevření Památníku včelích matek v blízkosti města Svitav, který vznikl za úspěšné spolupráce Lesů ČR a Mikroregionu Svitavsko. Samotná podstata tohoto zajímavého záměru leží v propagaci oboru včelařství a zejména v připomenutí historickými událostmi přerušené snahy tehdejších německých včelařů o vytvoření jakési regionální včelařské základny. V novodobé historii zde nic takového doposud nebylo.

 

 

Současný památník je vybudován v místech prvorepublikové chovatelské stanice včelích matek. Jako připomínka historického významu lokality byl donedávna na místě jen zašlý pískovcový kámen se jmény původních včelařů. Po dřevěném včelíně a pestré květeně nebylo ani památky. Nyní na místě naleznete nejen opravený pískovcový památník, na kterém se i přes snahu restaurátora nepodařilo veškerý text obnovit, ale zejména velice zajímavý dřevěný altán s rumpálovou studnou doplněný několika exponáty včelích úlů využívaných v minulém století. Památník byl podpořen z dotace prostřednictvím Místní akční skupiny Svitava (www.massvitava.cz).

 

Několik týdnů od představení památníku veřejnosti mohu říci, že i přes prozatím chybějící plánovanou ukázku květnaté lesní louky je místo krásným výletním místem ukrytým v lesích. K památníku se lze velice snadno dostat pěšky nebo na kole od svitavského rybníku Rosnička, po skvělé lesní cestě od Kuklí nebo od Opatovce. Cestou není žádný velký kopec, proto je tento výlet skutečně pro každého. Je jen na vás jakou cestu zvolíte – přístupové cesty jsou naznačeny v mapě. René Kulhan

 

 

 Sídlo a kancelář MAS:

Olomoucká 1097/26, Předměstí

568 02 Svitavy

Kancelář MAS naleznete ZDE

IČO: 27023621

 

 
 
 

© MAS Svitava 2012

Území MAS:

Schválená verze SCLLD MAS Svitava ŘO (9.3.2017)

 

Propagační videa - MAS Svitava

  

 

 

 

Partneři

 svitavsko

 

 Mikroregion Svitavsko

 

mikroregion brněnec

 

Mikroregion Brněnec

 

ršov

 

Regionální škola obnovy venkova

 

cms

 

CMS TV studio Comvision

 

koclirov

 

Obec Koclířov

 

knihovna 

 

Městská knihovna ve Svitavách

 

Logo hospodářská komora

 

Hospodářská komora Pardubického kraje 

 

Spolupracující MAS 

 

mas. lit.

 

MAS Litomyšlsko o.p.s

 

Znak

 

MAS BOSKOVICKO PLUS

 

MAS SKCH

  

 MAS Skutečsko, Košumbersko a Chrastecko, o.s.

 

NS MAS ČR

 

Národní síť Místních akčních skupin ČR

 

KS MAS PK - adresář MAS v Pardubickém kraji

 

------------------------------------------------------

 

 

             

          

                    

 

 

 

TOPlist