Památník včelích matek

Mnozí z vás jistě zaznamenali informaci o vybudování a otevření Památníku včelích matek v blízkosti města Svitav, který vznikl za úspěšné spolupráce Lesů ČR a Mikroregionu Svitavsko. Samotná podstata tohoto zajímavého záměru leží v propagaci oboru včelařství a zejména v připomenutí historickými událostmi přerušené snahy tehdejších německých včelařů o vytvoření jakési regionální včelařské základny. V novodobé historii zde nic takového doposud nebylo.

 

Současný památník je vybudován v místech prvorepublikové chovatelské stanice včelích matek. Jako připomínka historického významu lokality byl donedávna na místě jen zašlý pískovcový kámen se jmény původních včelařů. Po dřevěném včelíně a pestré květeně nebylo ani památky. Nyní na místě naleznete nejen opravený pískovcový památník, na kterém se i přes snahu restaurátora nepodařilo veškerý text obnovit, ale zejména velice zajímavý dřevěný altán s rumpálovou studnou doplněný několika exponáty včelích úlů využívaných v minulém století. Památník byl podpořen z dotace prostřednictvím Místní akční skupiny Svitava (www.massvitava.cz).

Několik týdnů od představení památníku veřejnosti mohu říci, že i přes prozatím chybějící plánovanou ukázku květnaté lesní louky je místo krásným výletním místem ukrytým v lesích. K památníku se lze velice snadno dostat pěšky nebo na kole od svitavského rybníku Rosnička, po skvělé lesní cestě od Kuklí nebo od Opatovce. Cestou není žádný velký kopec, proto je tento výlet skutečně pro každého. Je jen na vás jakou cestu zvolíte – přístupové cesty jsou naznačeny v mapě. René Kulhan